אוטומציה תעשייתית

כל מה שרציתם לדעת על מהפכת האוטומציה התעשייתית

בשנים האחרונות חלה התפתחות משמעותית בתחום האוטומציה התעשייתית. יותר ויותר מפעלים וחברות בישראל משלבים רובוטיקה בקווי הייצור שלהם, ומחליפים את כוח האדם באוטומציה תעשייתית. אוטומציה תעשייתית אלו מכונות אוטומטיות המבצעות סדרה של פעולות שחוזרות על עצמן.

מהם יתרונותיה ?

האוטומציה התעשייתית נחשבת למהפכנית משום שהיא מאפשרת לייעל את תהליכי הייצור – המכונות האוטומטיות הינן מדויקות, אמינות ומהירות יותר מהעובדים האנושיים. הן לא זקוקות להפסקה ומנוחה בניגוד לבני האדם, ויכולות למעשה לפעול 24 שעות ביממה. הן מסוגלות לבצע עבודה סיזיפית ומתישה ולעמוד בתנאים קיצוניים כמו קור, חום וקרינה.

באמצעות שילוב אוטומציה תעשייתית, ניתן לחסוך זמן וכסף רב בתהליכי הייצור, למנוע טעויות אנוש, לצמצם כוח אדם ולהוביל לתפוקה טובה יותר של המפעלים. החלפת כוח האדם במכונות אוטומציה אמנם כרוכה בעלויות ראשוניות גבוהות של רכישת האוטומציה והכשרת כוח אדם מיומן שיתפעל את המכונות, אך בטווח הארוך, מדובר בהשקעה שמחזירה את עצמה ואף מניבה רווחים למפעל.

כיצד התפתח בעשור האחרון תחום האוטומציה התעשייתית?

בעשור האחרון חלה קפיצה טכנולוגית משמעותית במצלמות התלת מימד. מדובר במצלמות הכוללות חיישנים משוכללים מבוססי בינה מלאכותית שמזהים את המרחק של אובייקטים מסוימים בחלל. המצלמות מציגות את האובייקטים בתלת מימד ויודעות לזהות היטב את הסביבה שבה הן ממוקמות. כיום, המצלמות משוכללות יותר מבעבר והעלות שלהן גם זולה יותר. בשל כך, ההטמעה שלהן במפעלים נפוצה יותר בשנים האחרונות.

התקדמות נוספת בתחום היא הפחתת העלויות של הרובוטים. שחקניות חדשות נכנסו לשוק, וכתוצאה מכך עלות הזרועות הרובוטיות ירדה באופן משמעותי בכ-20-30 אחוז לעומת המחירים בעשור הקודם. לצד זאת, ההתייקרות בכוח האדם, מביאה לכך שהטמעת אוטומציה תעשייתית היא משתלמת יותר.

נוסף לכך, כושר החישוב של המחשבים התקדם מאוד בשנים האחרונות. קצב החישוב הפך להיות מהיר יותר ואם בעבר האלגוריתמיקה של המחשב ארכה כשעה, הרי שהיום היא נמשכת דקה בלבד.

איך היא תשפיע על שוק העבודה בישראל בעשורים הקרובים?

עם התפתחות הבינה המלאכותית, האוטומציה התעשייתית צפויה להתקדם מאוד בעשורים הקרובים. המכונות יוכלו להחליף את כוח האדם בשיעור גבוה יותר, של כ-90 אחוז.

סוג כוח האדם שצפוי להיות מוחלף על ידי מכונות האוטומציה, אלו בעיקר עובדים המבצעים פעולות פשוטות החוזרות על עצמן כמו הרמת משא ממקום למקום. יחד עם זאת, הטמעת תהליכי אוטומציה במפעלים מצריכה גיוס של עובדים מיומנים ומנוסים שתפקידם להפעיל ולפקח על מכונות האוטומציה כמו מהנדסי אוטומציה ובקרה. כך, בעשורים הקרובים האוטומציה צפויה לפתוח מקומות עבודה חדשים ולהשפיע מאוד על שוק העבודה בישראל. בכך, אוטומציה תעשייתית מפתחת את התעשייה בארץ.

כיצד שימוש ברובוטיקה ואוטומציה מסייע לשמור על התעשייה בישראל מפני המעבר למדינות בהן הייצור הינו זול יותר?

מדינות כמו סין למשל, מאופיינות בכוח עבודה זול, זאת לעומת כוח האדם היקר שמאפיין את ישראל. כאשר מפעלים מחליפים את כוח האדם היקר בישראל במערכות אוטומציה תעשייתיות, ניתן לחסוך משמעותית בעלויות כוח האדם. בנוסף, ייצור מקומי מאפשר לחסוך כסף על הובלות ושינוע של המוצרים ממדינות אחרות. כתוצאה מכך, ניתן לשמור על ייצור מקומי כחול לבן ולמנוע מעבר של ייצור במדינות מעבר לים.

מאמרים נוספים

צרו קשר

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי    נגישות