רובוטיקה ואוטומציה

לאילו צרכים משמשים הרובוטים ומערכות האוטומציה השונות? כיצד תהליך תכנון ופיתוח רובוטיקה ואוטומציה מסייע לחברות סטארט אפ ולמפעלי תעשייה שונים? ואילו סוגי רובוטים אנו מפתחים בחברת ״ארק אוטומציה״?

 

בשנים האחרונות התפתח מאוד תחום הרובוטיקה. יותר ויותר חברות סטארט אפ שונות בענפי התעשייה, הרפואה, החקלאות, החלל והים נעזרות ברובוטים במסגרת תהליכי הייצור של המוצרים שלהן. הרובוטים הם למעשה מכשירים על אנושיים המבצעים פעולות ללא התערבות יד אדם. הם בעלי יכולת תבונית המסוגלים לנוע באופן עצמאי, להפעיל זרוע מכנית המבצעת פעולות שונות, ובעלי יכולות חישה ואינטראקציה עם הסביבה. הרובוט כולל בתוכו מחשב עם תוכנה שהוגדרה מראש ולכן הוא מוגדר כסוג של מערכת אוטומטית.
אוטומציה היא הטמעה של התהליך האוטומטי המאפיין בין השאר את הרובוטים. אוטומציה היא הטכנולוגיה העוסקת בשימוש באביזרים ומערכות מכניות או אלקטרוניות במטרה לבצע סדרת פעולות ברצף מתוכנן ללא מגע יד אדם.

 

מדוע יש צורך בתכנון ופיתוח רובוטיקה ואוטומציה?

 

הרובוטים ומערכות האוטומציה, מיועדים לשפר את תהליכי הייצור של החברות השונות. הרובוטים מאופיינים ביכולת דיוק, מהירות ואמינות ברמה גבוהה יותר מזו של האדם. הם מסוגלים לבצע פעולות סדרתיות שחוזרות על עצמן, וכך משחררים את האדם מביצוע עבודה שוחקת. בניגוד לבני האדם, הרובוטים מסוגלים לעבוד 24 שעות ו-7 ימים בשבוע, ללא הפסקה למעט עבודות תחזוקה. באמצעות החלפת העובד האנושי ברובוט, ניתן לחסוך בזמן, משאבים ואנרגיה. הרובוט כולל מערכת בקרה ומשוב, וכאשר הוא מזהה תקלות, הוא יודע לעצור את העבודה. בכך הוא ממזער את מספר טעויות הייצור למינימום, מזרז תהליכי עבודה ומגביר את יעילות העבודה.

כמו כן, בזכות המאפיינים הייחודים של הרובוט, הוא מסוגל להיחשף לחומרים מסוכנים ולעבוד בטמפרטורות קור וחום קיצוניות שהאדם אינו מסוגל להתמודד מולן.

 

הרובוטים משמשים בין היתר להרכבת מוצרים, הלחמת מוצרים, הדבקת חלקים, כרסום חלקים, אריזת מוצרים, ליטוש, חיתוך, הרמת פריטים ועוד. בנוסף לכך, ניתן לשלב מצלמות בתא הרובוטי וזאת על מנת שהרובוט יקבל החלטות בהסתמך על המידע שקיבל מהמצלמה.

 

אילו סוגי רובוטים קיימים?

אנו בחברת ״ארק אוטומציה״ מתכננים ומפתחים מגוון רחב של רובוטים לצרכים שונים. אלו הרובוטים העיקריים שבהם:

רובוט סקרה

רובוטים מדגם סקרה אילו רובוטים המותאמים לתעשיות כבדות. הם כוללים מערכת של ארבעה צירים המסתובבים ונעים בתנועות מעלה ומטה. מערכת הצירים מאפשרת לזרועותיהם של הרובוטים להיכנס למקומות צרים, וכך מצליח הרובוט לבצע עבודות ברמת דיוק מקסימלית. רובוט סקרה נחשב לרובוט מהיר מאוד, אמין, ידידותי למשתמש, קומפקטי, נגיש וגמיש שאינו מצריך תחזוקה רבה. בזכות כל המאפיינים האלה, רובוט סקרה מקל על תהליכי הייצור ומבטיח ביצועים ברמה הגבוהה ביותר.


רובוט עכביש

רובוט מסוג עכביש מסוגל לבצע מספר פעולות בו זמנית באופן מהיר ומדויק. הוא מאופיין ביכולת האצה מהירה, נשיאת משקל המתאימה לצרכי החברה, גמישות ומערכת ראייה מתקדמת. רובוט העכביש מתוכנן להרים ולהעביר פריטים ממקום למקום, כשהוא עוקב אחר המיקום המדויק של הפריטים שהורמו, ומתעד בזמן אמת את פעולת ההרמה וההנחה של הפריטים במקומות השונים. בעזרת יכולת המעקב של הרובוט, ניתן לפקח על הפריטים באופן מדויק ביותר ולנהל את המלאי ביעילות רבה. שימוש ברובוט העכביש מסייע לשיפור הפרודוקטיביות של החברה.

 

רובוט שישה צירים

כשמו כן הוא, זהו רובוט הכולל שישה צירים. הרובוט נחשב לבעל מיומנות רבה ומשמש ככלי עזר מתקדם מאוד לחברות השונות. בכוחו של הרובוט להעביר פריטים ממכונה אחת למכונה השנייה בקלות ובמהירות, כך שבאותו תהליך ניתן להעביר את הפריטים שלוש או ארבע פרוצדורות. רובוט שישה צירים יכול להטות, לסובב ולהפוך חלקים במעבר ממכונה אחת לאחרת. שימוש ברובוט זה, המסוגל לבצע עבודה כפולה ומשולשת ללא התערבות יד אנושית, מאפשר לחסוך בכוח אדם וכך לחסוך בזמן וכסף. רובוט שישה צירים כולל שלל פונקציות כגון איסוף פריטים, הנחת פריטים, טיפול בפריט, הסרת פריט, איטום הפריט, הכנה לריתוך, הפעלת לחץ ועוד. הרובוט מיועד לתעשייה כבדה בתחומים שונים כגון פרמצבטיקה, מיכון תעשייתי, מכונות ייצור (CNC, מחרטות וכרסמות), תעשיית המזון, חקלאות, סטארטאפים ועוד.

 

תכנון ופיתוח רובוטיקה ואוטומציה ב״ארק אוטומציה״

 

״ארק אוטומציה״ מפתחת תאי עבודה רובוטיים ומשלבת רובוטים בקווי ייצור בבית הלקוח. אנו משלבים  ברובוט הקיים את חלקי הקצה (כגון זרוע לאחיזת מוצרים) המאפשרים לו לבצע את הפעולה הנדרשת, ומגדירים את התוכנה שלו בהתאם לצרכי הלקוח.

״ארק אוטומציה״ פיתחה ממשק משתמש המחליף את ממשק המשתמש הקיים של הרובוט. ממשק משתמש ייעודי המותאם ללקוח, מאפשר למפעיל התא הרובוטי להחליף תוכניות עבודה ולבצע שינויים בהתאם לאופי העבודה. במסגרת תהליך התכנון ההנדסי והפיתוח, אנו מוודאים כי הרובוט פועל בהתאם לאפיון ולדרישות של הלקוח, שהוא מותאם לעבודה בסביבה הנדרשת, שהוא משפר ומייעל באופן משמעותי את תהליכי הייצור, שהוא מחליף עבודה ידנית, ושהוא מצליח לבצע מגוון פעולות שהעובד האנושי יתקשה לבצע אותן לאורך זמן.

 

תהליך התכנון והפיתוח של הרובוטיקה ומערכות אוטומציה בחברתנו מתבצע כולו תחת קורת גג אחת. כך ניתן לייצר רובוטים ומערכות אוטומטיות בזמן קצר וביעילות רבה, וכן להבטיח ייצור מדויק עם מינימום טעויות. יש לנו בחברה ניסיון רב בשילוב רובוטים בתעשייה והתאמתם בקווי ייצור קיימים. לאורך השנים פיתחנו ב״ארק אוטומציה״ רובוטים מסוגים שונים עבור ענפי התעשייה המסורתית, לחקלאות, לחברות הרפואיות ולחברות סטארט אפ שונות.

נגישות