סוגי אוטומציה

מה זה אוטומציה, אילו סוגים קיימים ומדוע למפעלים וחברות מומלץ לעשות שימוש בכלי זה? כל התשובות במאמר הבא

בשנים האחרונות ישנה התקדמות משמעותית בעולם האוטומציה . יותר ויותר מפעלים וחברות ממגוון תחומים כמו רפואה, חקלאות, רכב או הייטק, נעזרות באוטומציה כדי לשפר את תהליכי הייצור ואת אספקת המוצרים והשירותים שלהם. אוטומציה מוגדרת כטכניקה של הפיכת מנגנון, תהליך או מערכת לפעולה אוטומטית. למעשה, אוטומציה זאת היכולת לבצע פעולות שונות באופן אוטומטי ללא מגע אדם בעזרת מכונות, מערכות בקרה ומחשבים.

מהי אוטומציה? אוטומציה היא שם כללי למגוון רחב מאוד של טכנולוגיות הכוללות רובוטיקה, טלמטריה ותקשורת, אלקטרואופטיקה, אבטחת סייבר, מדידת בקרה ותהליכים, חיישנים, יישומים אלחוטיים, שילוב מערכות, מדידת בדיקות ועוד.

 

אילו סוגים קיימים?

מכונות הרכבה
אלו מכונות המיועדות להזיז ולהרכיב באופן אוטומטי חלקים שונים אחד על גבי השני. כך למשל, בתעשיית הרכב יש כיום שימוש נפוץ במכונות הרכבה. בעבר, לפני ההתפתחות הטכנולוגית, ייצור הרכב התבסס בעיקר על עבודה ידנית. העובדים היו מרכיבים את החלקים השונים בעזרת פעולות שונות כמו ריתוך. כיום, האוטומציה החליפה את כוח האדם האנושי, ומכונות הרכבה הן אלו שמרכיבות את החלקים השונים במכונית. חלק מהמכונות מיוצרות בהתאמה אישית לצורך ביצוע ההרכבה, בעוד שמכונות אחרות מבצעות את ההרכבה בעזרת רובוטים.

אוטומציה תהליכית
אלו מכונות  שיש להן תפקיד מסוים בתהליך הייצור של חומרים שונים. אם בעבר מפעל לייצור מעדני חלב היה זקוק לעובדים רבים שיפעילו משאבות חלב, הרי שכיום ניתן להחליף חלק מהעובדים במכונות אוטומציה תהליכית שיבצעו פתיחה אוטומטית של המשאבות. כך המכונות מסייעות לקצר את תהליכי הייצור וחוסכות שכר על כוח אדם. המכונות מבצעות את הפעולות לפי התזמון המתאים ובאופן מדויק לפי הדרישות של המפעל.

אוטומציה ממוחשבת

אוטומציות המבוססות על תוכנה. הן לא מערבות חומרים או חלקים שונים, אלא ממוחשבות לחלוטין. כך לדוגמה, צ'אט בוט – מדובר בתוכנה שמפעילים אתרי אינטרנט שונים כמו חנויות וירטואליות או סוכנויות ביטוח. תפקידו של הצ'אט בוט הוא לנהל אינטראקציה עם הגולש באמצעות ממשק צ'אט. הצ'אט בוטים עוזרים למנוע את נטישת הגולש מהאתר, מספקים לו שירות לקוחות, עונים לו על שאלות נפוצות, מניעים אותו לרכישה באתר ולהשארת פרטי הקשר שלו לצורך הגדלת המכירות של העסק. הצ'אט בוט מבוסס על אינטליגנציה מלאכותית והוא יודע לנהל תקשורת כמעט אנושית עם הגולש. הוא מחליף את הצורך בנציגי שירות לקוחות ומכירות, והוא זמין 24 שעות ביממה.

מדוע חובה לעשות שימוש באוטומציה?

מערכות אוטומציה מסייעות לצמצם את כוח האדם, ולהחליף את העבודה הידנית במכונות אוטומטיות. כך שבטווח הארוך, החלפת העובדים עוזרת לחברה להפחית את עלויות המשכורות ולהחזיר את ההשקעה שלה. בנוסף לכך, קיימות פעולות שונות שבני אדם אינם מסוגלים לבצע כמו למשל עמידה בטמפרטורות קיצוניות. הפתרון הוא להיעזר במכונות המסוגלות לעמוד בתנאי סביבה שונים. מערכות אלה מבצעות את הפעולה באופן מדויק ובזמן הקצר ביותר, תוך בקרת איכות וצמצום טעויות אנוש. בשל כך, חברה המעוניינת להתקדם, להתפתח ולשפר את תהליכי הייצור שלה חייבת לעשות שימוש באוטומציה.

נגישות