אוטומציה למפעלים – כדאי לדעת לפני שמכניסים אוטומציה

מאז המהפכה התעשייתית, מפעלים בכל התחומים שילבו מכונות בתהליך הייצור שלהן. המגמה הזאת נמצאת בנסיקה – בחמש השנים האחרונות, יותר ויותר מפעלים בוחרים לשלב מכונות אוטומציה מתוחכמות ומתקדמות. בין הגורמים לכך ניתן למנות את התפתחות הטכנולוגית, ירידת המחירים של ייצור האוטומציה . בין אם מדובר במפעל מזון או מפעל פלסטיק, כמעט כל מפעל כיום בישראל ובעולם מטמיע אוטומציה בתהליך הייצור שלו.

מהי אוטומציה למפעלים?

אוטומציה למפעלים זהו שימוש במכונות אוטומטיות או רובוטים המחליפות את העובד האנושי. מכונות אוטומציה מבצעות רצף מתוכנן של פעולות ללא מגע יד אדם. אוטומציה למפעלים זהו פתרון שיש לו יתרונות רבים: מכונות אוטומציה הן לרוב מדויקות יותר מהעובד, מהירות יותר, יכולות לעמוד בתנאים קיצוניים, אינן זקוקות למנוחה והפסקה ויש להן בקרה ומשוב על התהליך המבוצע ועל התוצר המוגמר. מפעלים רבים בוחרים לשלב אוטומציה במפעל שלהם על מנת לייעל את תהליך הייצור, למנוע טעויות אנוש, לחסוך בכוח אדם וכך לצמצם עלויות.

ניתן לראות תהליכים מואצים של אוטומציה במפעלים שבהם קיימות עבודות ידיים רבות הכרוכות בפעולות שחוזרות על עצמן, או במפעלים שבהם נדרשת רמת דיוק ומורכבות טכנולוגית גבוהות במיוחד.

איך מטמיעים אוטומציה למפעלים?

כאמור, הטמעת אוטומציה במפעל עולה כאשר יש צורך להחליף עובדים אנושים ולשפר את תהליכי הייצור במפעל. לחלופין, ניתן להטמיע אוטומציה כאשר יש צורך בביצוע פעולות מסוימות שאותן העובד האנושי אינו מסוגל לבצע כמו למשל עבודה בתנאי קור או חום קיצוניים.

הטמעת אוטומציה למפעלים מתחילה באבחון של כל תחנות העבודה הקיימות בתהליך הייצור. בוחנים את כמות העובדים ושעות העבודה בכל תחנה, ובודקים באיזה שלב בתהליך הייצור ההטמעה של האוטומציה תהיה משתלמת מבחינה כלכלית.

לרוב, כאשר ישנם יותר משלושה עובדים שמבצעים את אותה פעולה, אשר עובדים במשמרת מלאה במשך שבוע עבודה שלם, כדאי להחליף את העובדים במכונות אוטומציה.
בנוסף, יש לבחון את מידת המורכבות של הפעולה. אם העובדים מבצעים פעולה פשוטה יחסית כמו הרכבת שני חלקים אחד על השני, ניתן להחליף את העובדים במכונת אוטומציה שתבצע את אותה פעולה במהירות רבה וברמת דיוק גבוהה יותר.

כמה עולה הטמעת אוטומציה ?

העלות של הטמעת אוטומציה למפעלים משתנה בהתאם לרמת הפיתוח של המכונה. אם מדובר במכונה שכבר קיימת בשוק, העלות שלה תהיה נמוכה יותר לעומת מכונה שצריך לבנות ולפתח במיוחד עבור המפעל . במקרה כזה יש לבחון האם לפיתוח המכונה יש הצדקה כלכלית והאם הטמעת האוטומציה תחזיר את ההשקעה בטווח הארוך.
במפעלים שעדיין לא הטמיעו אוטומציה מחיר המכונות הראשונות הוא יקר יותר בגלל שיש צורך
להכשיר את כוח האדם שכנראה יהיה יקר יותר מהפועלים שעד היום ביצעו את העבודה .

מהי עמדת העובדים בתעשייה על אוטומציה למפעלים?

לעובדים במפעל יש רגשות מעורבים לגבי שילוב של אוטומציה במפעל. העובדים חוששים לאבד את מקום העבודה שלהם ואת פרנסתם, ולכן עלולים להערים קשיים על התהליך. מנגד, ישנם עובדים אשר מבינים כי הטמעת אוטומציה תקל על עבודתם ותצמצם את הטעויות שלהם, ולכן הם תומכים בהטמעה של אוטומציה במפעל. מעבר לכך, האוטומציה מצריכה גיוס של עובדים מיומנים ומנוסים אשר יתפעלו את המכונות, ולכן היא פותחת מקומות עבודה חדשים.

איך האוטומציה חוסכת זמן וכסף ביחס לעבודה אנושית?

כאשר מטמיעים אוטומציה במפעל, יש צורך לשלב כוח אדם מיומן ומנוסה שיתפעל את המכונות, יבחן את הביצועים שלהן ויפתור תקלות שעלולות לצוף במכונה. לכן, בתחילת הדרך, הטמעת אוטומציה במפעל כרוכה בעלויות גבוהות. יחד עם זאת, בטווח הארוך מכונות האוטומציה לרוב מחזירות את ההשקעה משום שהן משפרות את תהליך הייצור וחוסכות כוח אדם רב. ישנם מפעלים אשר חוששים להטמיע אוטומציה בשל החשש כי הדבר כרוך בצריכת חשמל גבוהה, אך חשוב לציין כי העלות של אוטומציה על צריכת החשמל במפעל היא זניחה.

איך אוטומציה ובינה מלאכותית ישפיעו על התעסוקה במפעלים?

ככל שהבינה המלאכותית תתפתח ויחד איתה גם מצלמות הויז’ן המאפשרות למכונות האוטומציה להבחין מה קורה בסביבתן, צפוי לקרות שינוי גדול בכוח האדם במפעל.
ניתן לחזות כי בעוד 15 שנים, אוטומציה, בדגש על רובוטיקה, תחולל מהפכה רבה בתעסוקה במפעלים. מכונות האוטומציה צפויות להחליף את כוח האדם באופן משמעותי, בשיעור של כ-70 אחוז.

בעולם התחרותי של ימינו, חשוב להטמיע בהקדם אוטומציה בתהליך הייצור של כל מפעל. רק כך ניתן לעמוד בתחרות ולא להישאר מאחור. אנחנו בארק אוטומציה נשמח לסייע לכם בהטמעת אוטומציה במפעל שלכם, שתקדם ותשפר את תהליכי הייצור.

צרו קשר

למידע נוסף השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

    מאמרים נוספים

    נגישות